Bojíte sa dojčiť? Nemusíte – tu je všetko, čo by ste o dojčení mali vedieť!

Dojčenie je prirodzeným spôsobom živenia dieťaťa vlastným materským mliekom. Má mnoho benefitov, od podpory vytvárania vzťahovej väzby medzi dieťaťom a matkou až po tie zdravotné. Samozrejme, podobne, ako celé tehotenstvo, súvisí aj so zmenami na ženskom tele. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo všetko vás čaká, ak sa rozhodnete dojčiť.

Bojíte sa dojčiť? Nemusíte – tu je všetko, čo by ste o dojčení mali vedieť!

(zdroj: unsplash.com)

Ovplyvňujú vás hormóny

Dojčenie pre ženu znamená množstvo zmien týkajúcich sa jej tela, či už fyzických, alebo niekedy aj psychických. V priebehu tehotenstva totiž dochádza v tele ženy k búrlivým zmenám v hladinách viacerých hormónov, ktoré ovplyvňujú, pozitívne, ale niekedy aj negatívne, prakticky celý organizmus. Pri dojčení sa vo veľkej miere vyplavujú najmä dva hormóny, a to prolaktín a oxytocín, ktoré zaplavia celé telo a mozog. Prolaktín vyvoláva sekréciu materského mlieka, oxytocín zase spôsobuje sťahy myoepitelových buniek mliečnej žľazy, čím podporuje vypudzovanie mlieka pri dojčení. Tieto hormóny však ovplyvňujú ženské telo aj v iných smeroch. Oxytocín má napríklad vplyv aj na náladu. Je radený medzi hormóny šťastia. Prispieva k celkovej pohode, podporuje pocity dôvery a tlmí stres. Prolaktín okrem svojej primárnej funkcie napomáha tiež indukovať spánok. Niektoré ženy pri dojčení preto častejšie pociťujú ospalosť a túžbu po spánku. Avšak spánok je vďaka nemu kvalitnejší aj napriek nočnému budeniu na kŕmenie dieťaťa.

Pozor na veľkú bolesť

Dojčenie so sebou, pochopiteľne, prináša aj zmeny týkajúce sa priamo prsníkov. Prsia sa začínajú meniť už počas tehotenstva, pretože už v priebehu gravidity dochádza k tvorbe prvého materského mlieka, tzv. kolostra. Rast žľazového tkaniva pŕs zabezpečujú hormóny, v prsiach ubúda väzivo a tuk. Naopak po skončení dojčenia sa zase množí väzovo a tuk a prevládnu nad žľazou. Je normálne, že počas dojčenia sa vzhľad pŕs opakovanie mení – striedajú sa fázy naplnenia prsníkov, počas ktorých sú väčšie a obvykle tvrdšie a fázy po kŕmení, počas ktorých bývajú zase prsia obvykle mäkšie. Dojčenie môže mať na prsia aj trvalý dopad, a to na ich veľkosť, tvar aj pevnosť, no nie je tomu tak u každej ženy. Rolu zohráva množstvo faktorov. Prsia môžu byť počas dojčenia aj citlivejšie, prípadne pobolievať. Abnormálnu bolesť, ktorú nemôžete vydržať, je však potrebné konzultovať s lekárom, pretože môže ísť aj o zápal. Brnenie alebo jemné pichanie pri začatí kŕmenia je však normálne.

Pomáha aj chudnúť

Pri dojčení si to niekedy „odnesie“ aj chrbtica ženy. A je to hlavne z dôvodu skláňania sa nad dieťa a dojčenia v nie úplne vhodnej polohe. Rolu môže zohrávať aj oslabené svalstvo chrbta. Prevenciou je nájdenie si vhodnej pohodlnej polohy na dojčenie. Skúste sa počas dojčenia odtiahnuť skôr dozadu a položte si nohu hore, čím získate oporu pre ruky pri držaní dieťaťa. Ak túžite zhodiť tehotenské kilá, môže byť dojčenie cestou práve k tomu. Dojčenie totiž zvyšuje energetickú spotrebu ženy, pretože na tvorbu mlieka sú potrebné dodatočné kalórie. Nie je to však pravidlom, záleží na tom, či dokážete pokryť svoju zvýšenú energetickú potrebu alebo nie. Nemajte strach ani z toho, že dostanete chuť na sladké alebo tučné potraviny. Dodávajú totiž telu viac energie, ktorú s dojčením strácate. Ruka v ruke s touto chuťou môže ísť aj zvýšený pocit smädu, vydávate predsa z tela viac vody. Nezanedbajte preto pitný režim, ktorý je nesmierne dôležitý.