Etiketa, ako na prestieranie slávnostného stola

Všetci poznáte tú čarovnú atmosféru. Domom sa rozlieha omamná vôňa neobviklých, zložitých pokrmov na ktoré platí až do začiatku slávnostnej hostiny prísny zákaz konzumácie, zhon a nervozita, ktorú čoskoro vystrieda slávnostný pokoj. Snaha pripraviť seba a zároveň bezchybnú hostinu, to všetko sa stáva občas až vražedným mixom pre naše nervy. Odrazu je všetko pripravené a my si myslíme, že nám zostáva už len očakávať vzácnych hostí, no opak býva pravdou. Na dôležitý bod v podobe prestretia stola zvykneme často zabúdať. Vravíme si, že je to to najjednoduchšie z celej prípravy, no zrazu zistíme, že už len výber správneho obrusu nám robí veľký problém. Ako na prestieranie slávnostného stola? Aj na tomto odkaze nájdete viacero rád, na čo netreba zabúdať, my sme si pre vás pripravili to najdôležitejšie v podobe našich rád pre slávnostné stolovanie nižšie.

Zdroj: Tescoma

Prestieranie na stôl

Obrus je asi tým prvým, čo na náš pomyselný stôl položíme. Správne zvolený a upravený obrus je základom slávnostne pôsobiaceho stola, preto mu vždy venujme dostatočnú pozornosť. Naši hostia by si určite nemali hneď pri prvom pohľade všimnúť, kedy sme naposledy oslavovali a čo sme jedli, alebo či zvykneme skladať obrus do štvorca alebo obdĺžnika. Pri slávnostnom stolovaní kladieme na stôl hneď dva obrusy. Dolný podkladový by mal byť v neutrálnej farbe, najlepšie v bielej. Jeho veľkosť by mala byť dostatočná na to, aby o 20-30 centimetrov presahoval okraj stola. Druhý dekoračný obrus kladieme uprostred podkladového. Ako už jeho názov naznačuje, slúži na dekoráciu, preto býva spravidla podstatne menší a jeho farba ladí s celkovou výzdobou stola. Obrus je dokonale upravený a už sa naň nedočkavo pýtajú taniere.

Ako umiestniť taniere

Ak chcete vyvolať dokonalú slávnostnú atmosféru presne podľa etikety, nezabudnite na takzvaný podkladový tanier. Ten leží na stole po celý čas hodovania, je väčšieho formátu a kladie sa naň servítka. V skutočnosti slúži na tlmenie zvuku o seba sa trejúcich tanierov. Pozor! Podkladový tanier nezostáva nikdy prázdny. Vždy naň kladieme buď ďalší chod alebo iný pripravený prázdny tanier. Taniere možno postupne prinášať podľa jednolivých chodov. Na prvý tanier, slúžiaci samozrejme k servírovaniu predjedla, kladieme decentne zložené servítky – po jednu na každý tanier. Nápadov na skladanie servítok je mnoho, no garantujeme, že ani obyčajnou trojuholníkovou plachtičkou sa nedá v zásade nič pokaziť.

Zdroj: Tescoma

Príbory a poháre

Veda okolo skladania príborov a pohárov sa opiera o pár základných pravidiel. Príbor sa skladá v jednej rovine so spodným okrajom taniera v poradí podľa chodov tak, že prvý príbor, ktorý stolujúci použije (pravdepodobne patriaci k predjelu) leží na vonkajšej strane, ďalej polievka, takže lyžica a nakoniec najbližšie k tanieru vidlička a nôž na hlavné jedlo. Nôž sa kladie vždy ostrým smerom k tanieru. Dezertový príbor uložíme hore nad tanier. Poháre sa kladú do trojuholníka vpravo nad príbor. Pri príboroch a pohároch platí jednoduché pravidlo – nikdy nie viac ako tri. Maximálne tri poháre a maximálne tri kusy príboru na stranu taniera. V záujme zachovania prehľadnosti stola odporúčam toto pravidlo dodržať.

Zdroj: Tescoma

Domotané ruky, prosby, prevrhnuté poháre… to k slušnému stolovaniu skutočne nepatrí. Preto vždy dbajte na sofistikované uloženie koreničiek. Koreničky ideálne umiestnite tak, aby k nim bol jednoduchý prístup z každého miesta pri stole. Týmto počinom významne podporíte komfort vás a vašich hostí. Ten podporíte aj správnou, solídnou a hlavne jemnou a estetickou výzdobou. Dávajte pozor, aby vaše kreatívne počiny neznemožnili očný kontakt medzi stolujúcimi. Jemná kvetina, pozor nie výraznej vône, a teplý plamienok sviečky zútulni atmosféru a podčiarkne výnimočnosť danej chvíle. To bolo pár krátkych užitočných rád. Prajeme dobrú slávnostnú chuť!

Text: PR